Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.10.2012 12:06 - Защо животът ми минава като нескопосана пиеса в порутен театър?
Автор: ikelektronika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1406 Коментари: 0 Гласове:
6



Често си задавам този въпрос и към него изникват и нови... Примерно: Защо ширещата се посредственост е окупирала възлови позиции в спорт, бизнес, политика, култура, масмедии...? Защо попфолкът е масовата култура, а попизпълнителите са кумири на младото поколение и подрастващите, дори имаше и идея да ги изучават в учебниците? Защо всички знаят Азис и Галена, а много малко са чували за Борис Христов, Гяуров, Кабаиванска... Защо познаваме Ибряма, а незнаем за Минчо Минчев или Борис Карлов, почти забравен е Емил Димитров, а да не говорим за Паша Христова, Г. Кордов и Ирина Чмихова...?  Защо ни заливат с разни реалита и после ни обясняват как нямало значение, че хора с 2 висши не знаят столиците на държавите дори и в ЕС? Защо гледаме по всички програми посредствени екшъни, сълзливи безкрайни сериали и никъде не се показват, или съвсем малко в късните часове и платени канали, наградените филми с оскари и златни палми... Защо медиитени заливат отвсякъде с катастрофи, катаклизми, мизерия, войни, насилие и разруха и почти никъде не ни показват откритията, напредъка на човечеството, положителните тенденции в развитието на света, технологиите, мирното съвместно съществуване, овладяването на космоса и навлизането на върховите технологии в промишлеността и бита на хората... Защо с някаква мазохистична наслада и последователност изстискваме, изтикваме, избутване най- грозното и най- пошлото от себе си и от народопсихологията си, поставяме го на показ и го оставя да ни управлява и определя действията ни, мисленето ни, светогледа ни? Защо новините приличат на полицейска сводка и чертаят апокалиптични картини...? Защо не е новина положителното, постигнатото, направеното, съграденото, постигнатото от нас самите като личности и общество? Защо разбираме за откривателите си и гениите си, и за творците си от чужди издания? Защо омаловажаваме всичко постигнато и съградено до сега и непрекъснато се стремим да превърнем страната си в пустош и тогава евентуално да започнем да градим от нулата? Защо нямаме самочувствието на народ с 1300 г. история, с държава и писменост много преди т.нар. велики сили? Защо все някой трябва да ни вкарва в Европа, при положение, че ние сме в Европа и никога не сме излизали извън нея? Колко народи по света имат писменост? Колко милиона ползват кирилицата и колко ползват латиницата и гръцката азбука, но на другите страни и през ум не им минава да си сменят азбуката? Защо всички нормални държави имат уиндоус на своите си езици и го ползват, а само ние твърдим, че ни е по – лесно на английски отколкото на български? Защо официално пълним речниците си с чуждици заменяма свеж с фреш, или звук със саунд?...  И това е само началото на въпросите, на които нямам смислен отговор. И случайно в нета попаднах на следните: 10 начина да Ви манипулират

Ноам Чомски е съставил списък на „10 начина за манипулиране“ с помощта на медиите.

1. Отвличане на вниманието. „Постоянно се отклонява съзнанието на хората от реалните социални проблеми, превключвайки ги към теми, които нямат реално значение. За да постигат такъв резултат, според който гражданите да са винаги заети с нещо и да нямат време да мислят, от полето – в кошарата, както и всички други животни ( цитат от книгата „Тихо оръжие за тихи войни“).

2. Създават се проблеми, а след това се предлага начин за решаването им. Този метод е наречен „проблем-реакция-решение.“ Създава се проблем, един вид „ситуация“, разчетена така, че да предизвика реакция сред хората, така че те самите да поискат приемането на мерки, които са необходими на управляващите кръгове. Например, допускане на ескалация на насилие в градските райони или кървави терористични актове, с цел гражданите да изискват приемането на закони, насочени към засилване мерките за сигурност и политики, засягащи гражданските свободи.Или да се предизвика икономическа криза, за да се приеме като необходимо зло нарушението на социалните права и съкращаване на социалните услуги.

3. Методът на постепенното прилагане. За да се постигне приемането на непопулярни мерки, е достатъчно те да се въвеждат постепенно, ден след ден, година след година.Именно по този начин бяха наложени принципно нови социално-икономически условия (неолиберализъм) през 80-те и 90-те години на миналия век. Минимизиране на функциите на правителството, приватизация, несигурност, масова безработица, заплати, които вече не осигуряват достоен живот. Ако това се случи по едно и също време, най-вероятно би довело до революция.

4. Отлагане на изпълнението. Друг начин да се прокара едно непопулярно решение е да се представи като „болезнено и необходимо“ и да се получи в един момент съгласието на гражданите за неговото прилагане в бъдеще. Много по-лесно е хората да се съгласят на жертви в бъдещето, отколкото в момента. Първо, защото това не се случва веднага. Второ, защото повечето хора винаги са склонни да таят наивна надежда, че „утре нещата ще се подобрят“ и че тези жертви, които са поискани от тях, могат да бъдат избегнати.Така се предоставя на гражданите повече време да свикнат с идеята за промяна и смирено да ги приемат, когато му дойде времето.

5.Отношение към хората като към малки деца. В по-голямата си част пропагандните изяви, предназначени за широката общественост, използват такива аргументи, символи, думи и интонация,като че ли става дума за деца в училищна възраст със забавено развитие или с психически увреждания. Колкото по-настойчиво някой се опитва да заблуди слушателя, толкова повече той се опитва да използва инфантилни словесни форми. Защо? Ако някой се отнася към човек така, сякаш той е на 12 или по-малко години, по силата на внушението, в отговор като реакция на човека също ще липсва критична оценка, което е типично за деца на възраст 12 години или по-малко.

6. Да се атакуват емоциите на човека в по-голяма степен, отколкото мисленето му. Въздействието върху емоциите е класически метод, който има за цел да гарантира, че ще се блокира способността на хората да правят рационален анализ, а в крайна сметка дори и на способността им за критично осмисляне на събитията. От друга страна, използването на емоционалния фактор може да отвори вратата към подсъзнанието, за да се вкарат там мисли, желания, страхове, притеснения, принуждения или устойчиви модели на поведение …

7. Да се държат хората в неведение, като се култивира посредственост.С това се гарантира хората да не са в състояние да разберат техниките и методите, използвани, за да бъдат контролирани против волята си. Качеството на образованието, предоставяно на по-нисшите класи на обществото, трябва да е толкова оскъдно и посредствено, за да може невежеството, което разделя по-нисшите класи на обществото от върхушката, да остане на такова ниво, което нисшите класи да не могат да преодолеят.

8. Насърчаване на гражданите да се възхищават на посредствеността. Да се насърчава в хората идеята, че е модерно да си глупав, вулгарен и груб …

9. Засилване на чувство за вина. Да се застави отделният човек да вярва в това, че самият той е виновен за собственото си нещастие поради липса на умствени способности, умения или усилия. В резултат, вместо на бунт срещу икономическата система, човек започва самостоятелно да се занимава със самоунижение, самоунищожаване, да обвинява за всичко себе си, което го води неминуемо до тотална и нескончаема депресия, като всичко това води към апатия и бездействие.

10. Да се знае за хората повече, отколкото те самите знаят за себе си. През последните 50 години напредъкът в областта на науката доведе до образуването на все по-разширяваща се пропаст между знанията на обикновените хора и информацията, която притежава и използва управляващата класа. Благодарение на биологията, неврологията и приложната психология, „системата“ има на разположение най-съвременни знания за човека, в областта на физиологията и психологията. Системата е в състояние да научи за обикновения човек повече, отколкото той знае сам за себе си. Това означава, че в повечето случаи системата има по-голяма власт и в много по-голяма степен контролира и управлява хората, отколкото те могат сами да се контролират.

Ако разпознавате тази манипулация в поведението на медиите споделете тази статия с възможно повече хора за да се изгради независимо общество от хора, които могат сами да правят своя избор.

Източник: www.spekulanti.com

Повече за Ноам Чомски: http://bit.ly/OHbAhp
  Ако сте прочели 10- те начина да ви манипулират намирате ли отговори на моите и вашите въпроси?
Намирате ли отговор и възникват ли нови въпроси, примерно: Защо допускаме да ни манипулират? Защо се самоунищожаваме? Какво всъщност правим със страната и живота си? Защо го правим- от глупост, от страх, от безсилие или премирение? Имаме ли изход? Какъв е?



Гласувай:
6


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ikelektronika
Категория: Технологии
Прочетен: 215670
Постинги: 88
Коментари: 28
Гласове: 1236
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930